Party: DJ STINGRAY [DETROIT.US] - СЕКТОР 909

> >

Party: DJ STINGRAY [DETROIT.US] - СЕКТОР 909

06.03.2015 петок
DJ Stingray [Micron Audio / Detroit USA]
DJ Ulterior [BTKRSH / Thrive]Наше големо задоволство е да го најавиме премиерното гостување во Скопје на DJ STINGRAY - институција на детроитското електронско подземје во последните три децении. Следбеник на школата на Drexciya и вистински магионичар со винилот во рака, Stingray ќе ја донесе својата препознатлива и уникатна комбинација на електро, хаус, техно и брејкбит звуци во петок (06.03.2015) во Сектор 909

DJ Stingray е култен херој уште од најраните години на развојот на електронската музика во Детроит, а со своите сетови - како и со продуцентските соработки со Drexciya, Underground Resistance, Carl Craig, Anthony Shake Shakir, Moodymann и многу други - остава свој печат врз богатата музичка историја на овој град, но и секогаш останува на врвот на музичките случувања и во неговите сетови рамо-до-рамо стојат модерни бас-техно изданија и класични хаус плочи, беспрекорно селектирани и измиксани.

Неговата музика (како DJ Stingray или Urban Tribe) се среќава на голем број од најбитните издавачки куќи во светот - меѓу кои Rephlex, Planet E, Mahogani Music, Bleep43 и Naked Lunch, додека во последните неколку години, како врвен DJ ни приреди и серија на антологиски миксови за XLR8R, FACT, Electronic Explorations, ResidentAdvisor и Boiler Room.

***

DJ Stingray
(Micron Audio / Detroit USA)
http://www.residentadvisor.net/dj/djstingray
https://www.facebook.com/pages/DJ-Stingray/182977445069234DJ Ulterior (BTKRSH / Thrive)
https://soundcloud.com/ulterior
https://www.mixcloud.com/boleroo/


***

Петок (06 март) @ Сектор 909 // почеток: 00:00 // карти: 250mkd

https://www.facebook.com/sektor909
https://www.facebook.com/btkrsh
http://www.mashradio.net/

design by Nerses Malakjan

Invited: Isa Ceka, Milan Serafimov, Andrej Ancevski, Emilija Lazarova, Aleksandar Celeski, Aleksandar Baltiq, Anastasija Jovanov, Meri Bakal, Dimitar Kuzmanov, Bilyana Ji, Biba Pancevska, Žarko Čulić, Vlatko Dimovski, Fana Aleksovska, Alexandra Milosevska, Jasna Kosteska, Cass Cass, Bogdan Joncevski, Biljana Katmeroska, Vasko Netkovski, Marija Amski show more »